eBoi
Jak załatwić sprawę?
STRATEGIA ROZWOJU SPOŁECZNO GOSPODARCZEGO GMINY RESKO NA LATA 2004-2014
- WSTĘP
Dalekosiężne planowanie kierunków rozwoju jest niezbędnym elementem funkcjonowania każdego samorządu. W związku z tym władze Gminy Resko podjęły działania w celu określenia aktualnych potrzeb mieszkańców i sposobów ich zaspokojenia. Przeprowadzono dwudniowe konsultacje z lokalnymi liderami (przedsiębiorcami, radnymi, przedstawicielami stowarzyszeń oraz instytucji społecznych itp.)
i wyznaczono podstawowe priorytety rozwoju gminy, które ujęto w dokumencie programowym: "Strategii Rozwoju Społeczno-gospodarczego Gminy Resko" - określającym ogólne kierunki rozwoju gminy do roku 2014.
Jasne określenie potrzeb mieszkańców i zaspokajających je ogólnych kierunków działań inwestycyjnych pozwoliły Burmistrzowi Reska i Radzie Miejskiej na sporządzenie szczegółowego programu pod nazwą "Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Resko wraz z Wieloletnim Planem Inwestycyjnym na lata 2004-2007"
w którym zawarto opisy konkretnych projektów inwestycyjnych wraz z realnymi terminami ich realizacji.
- DEBATY STRATEGICZNE
W celu określenia strategii rozwoju gminy w dniach 29.04.2004r. i 28.05.2004r. w sali widowiskowej Biblioteki Miasta i Gminy Resko odbyły się zebrania władz samorządowych, przedstawicieli inicjatywy społecznej, oraz lokalnych liderów przedsiębiorczości. Z pośród ponad trzydziestu obecnych osób, kierując się ich działalnością społeczną lub zawodową wyodrębniono sześć grup, zajmujących się określaniem potrzeb gminy i sposobów ich zaspokajania w następujących zakresach:
- ekologia
- gospodarka
- infrastruktura
- przestrzeń
- społeczność
Koncepcja rozwoju gminy została wykonana dzięki wzajemnemu połączeniu poglądów i propozycji poszczególnych grup zainteresowań.
- ANALIZA SWOT (słabe strony/mocne strony)
Pierwsza debata strategiczna rozpoczęła się określeniem słabych i mocnych stron Gminy Resko, oraz zagrożeń i szans jej rozwoju w poszczególnych kategoriach zainteresowań (ekologia, gospodarka, infrastruktura, przestrzeń, społeczność). W przeprowadzonych wśród uczestników spotkania ankietach przeważały następujące opinie:
Główne problemy:- bezrobocie
- brak sieci kanalizacyjnej
- zły stan nawierzchni dróg i połączeń komunikacyjnych
- niewystarczające działania w kierunku ochrony środowiska naturalnego
Mocne strony gminy:- korzystne położenie geograficzne i walory krajobrazowe
- współpraca między organizacjami i samorządami
- infrastruktura drogowa
- potencjał ludzki i gospodarczy
Szanse należy upatrywać w:- tworzeniu nowych miejsc pracy w skali makro
- rozwoju budownictwa mieszkalnego
- rozwoju funkcji turystycznych gminy
- współpracy gospodarczej
Zagrożenia:- zanieczyszczenie środowiska naturalego
- zmniejszenie bezpieczeństwa obywateli
- pogarszające się warunki bytowe ludności
- niestabilne prawo oraz brak jego spójności
- MISJA GMINY RESKO
Na podstawie wyników analizy SWOT i uwag uczestników debat strategicznych określono następującą do zrealizowania misję gminy:
Gmina Resko - Obszar zrównoważonego rozwoju, centrum Pomorza Zachodniego o charakterze rolniczym i turystycznym z dobrą infrastrukturą sprzyjającą rozwojowi małej i średniej przedsiębiorczości. Gmina z dobrą ofertą turystyki pobytowej i weekendowej skierowanej do mieszkańców wielkich aglomeracji i oparta na agroturystyce, zasobach leśnych i pełnej dostępności do terenów rekreacyjnych. Bezpieczny samorząd zapewniający komfort życia i wypoczynek jej mieszkańcom.
- WYBRANY WARIANT ROZWOJU
Po szeregu dyskusji w gronie poszczególnych grup zainteresowań oraz na forum ogólnym uczestnicy debat wybrali WARIANT ROZWOJU GMINY RESKO prezentowany poniżej.
Objaśnienia do nazw celów:
- priorytety - cele na realizację których zostanie przeznaczone ponad 50% potencjału inwestycyjnego gminy
- cele niezbędne - na realizację których zostanie przeznaczone 20-35% potencjału inwestycyjnego
- cele drugorzędne - na realizację których zostanie przeznaczone 10-15% potencjału inwestycyjnego
Objaśnienia do kolorów:
- kolor różowy - działania prospołeczne
- kolor żółty - działania prokonkurencyjne (gospodarka)
- kolor niebieski - działania proedukacyjne
- kolor zielony - działania proinnowacyjne
Jak wynika ze schematu wariantu rozwoju, gmina jako priorytety na które przeznaczone będą największe nakłady inwestycyjne traktuje cele o kolorze różowym, czyli prospołeczne. Nie zaniedbywane są również działania prokonkurencyjne ponieważ dominują wśród celów pierwszorzędnych.
Priorytetem w działaniach władz samorządowych w najbliższym czasie będzie budowa kanalizacji i sieci wodociągowych we wszystkich miejscowościach gminy, oraz poprawa bazy oświatowej czyli budowy, rozbudowy, remonty i doposażenie gminnych szkół. Nacisk położony będzie również na działania w kierunku racjonalizacji zagospodarowania przestrzennego gminy, pozyskiwania środków finansowych z programów Unii Europejskiej, wprowadzenia usystematyzowanej gospodarki odpadami, oraz stworzenia przedsiębiorcom warunków do zwiększania zatrudnienia. Działania inwestycyjne, choć w małym zakresie władze gminy prowadzić będą również w kierunkach rozwoju turystyki, gazyfikacji, poprawy stanu nawierzchni dróg i innych.
Pełna dokumentacja programowa rozwoju Gminy Resko dostępna jest dla zainteresowanych w Urzędzie Miejskim w Resku.
- AKTY PRAWNE
- Uchwała nr XXIII/141/04 Rady Miejskiej w Resku z dnia 16 lipca 2004r. w sprawie uchwalenia programu gospodarczego pn. "Strategia Rozwoju Społeczno - Gospodarczego Gminy Resko"
- Zarządzenie Burmistrza Reska nr 92/2004 z dnia 08.06.2004r. w sprawie procedury opracowania Planu rozwoju Lokalnego Gminy Resko.
- Uchwała nr XXIII/142/04 Rady Miejskiej w Resku z dnia 16 lipca 2004r. w sprawie uchwalenia programu gospodarczego pn. "Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Resko na Lata 2004-2007".
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Grzegorz Jaworski | 07-10-2004 07:58 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 07-10-2004 | |
Ostatnia aktualizacja: | - | 07-10-2004 07:58 |